اهل قلم | وبلاگ نویسندگان و شاعران ایرانی

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

  • ۰
  • ۰

ISI چیست؟انجام پایان نامه ارشد

اگر دانشجوی کارشناسی ابیشتر شدن باشید مطلب آی اس آی داشته باشید به احتمال زیاد می دانید نانتان برای ورود به مقطع دکتری در روغن است و می توانید به راحتی میل کردن یک لیوان آب خنک مصاحبه دکتری را طی بکنید . غیر از این نیز که باشد نوشتن مقاله آی اس آی مفهوم اش این است که شما در رشته خودتان زیاد خوب بوده اید حتی توانسته تولید علم بکنید. اما واقعا مقاله آی اس آی چیست؟ آیا نوشتن متن آی اس آی به مفهوم رسیدن به انتها خط دانش علم در رشته. یا اینکه این تنها استاندارد جهت انتشار متن در سطح بین‌المللی است؟

یکی از معیارهای میزان تولید علم در هر کشوری، نگارش متن های علمی است. این مطلب ها هر اندازه در نشریه های علمی معتبر چاپ شود هر چقدر کیفیت این آثار بالاتر باشد، می توان به آینده علمی کشور خوش بین تر بود. در کشور ما تولید علم با مقیاس آی اس آی در سطح جهان ی قابل توجه است، ولی تبلیغات جورواجور در اطراف دانشگاه تهران یا در اینترنت راجع به نگارش متن های آی اس آی چاپ آن، کیفیت مقاله های علمی را زیر پرسش می برد.

چند موسسه در جهان به نمایه سازی مقالات علمی اشتغال دارند. این موسسه‌ها با تعیین استانداردهای مختلف و دنبال کردن این استانداردها در مجلات انتشار کننده مقالات علمی، به نوعی اسباب سنجش کار ‌های علمی در حوزه‌های مختلف علمی یا جغرافیایی را فراهم می‌کنند. یکی از این موسسات که به طور نسبی از اعتبار و شهرت بیشتری برخوردار است، آی‌اس‌آی است که مخفف حروف اول موسسه Institute for Scientific Information است. آی‌اس‌آی امروز بخشی از موسسه " تامسون رویترز" است.

تاریخچه ISI
مؤسسه اطلاعات علمی یا ISI (Institute for Scientific Information)‏ موسسه‌ای با تمرکز بر علم‌سنجی انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه بوسیله مؤسسهٔ علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری به‌عنوان Thomson ISI شناخته شد هم اکنون هم با نام Thomson Scientific شناخته شده است. این مؤسسه بخشی از شرکـت Thomson Reuters است.

مؤسسهٔ ISI خدمات مربوط به پایگاه‌های دادهٔ فهرست کتاب‌ها مقالات را ارائه می‌دهد. به‌طور اختصاصی این خدمات نمایه‌سازی نقل‌قول‌ها نقد آنها است که بوسیله خود گارفیلد پایه‌گذاری شده است. این خدمات حاوی نگهداری داده‌های نقل‌قول‌های مقالات هزاران نشریهٔ دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه دادهٔ ISI's Web of Knowledge در دسترس است. این پایگاه داده به محققان این امکان را می‌دهد که بداند کدام متن ‌ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل‌قول کرده ‌اند.

آی‌اِس‌آی، سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی را که با سرعبارت جِی‌سی‌آر (Journal Citation Reports)‏ معروف است ارائه می‌کند که در آن مجلات نمایه‌شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیرگذاری رتبه‌بندی می‌کند. در حال حاضر ضریب تاثیرگذاری یکی از شاخص‌های اصلی جهت اعتبار علمی مجلات علمی محسوب می‌شود.

موسسه اطلاعات علمی هر سال به ارزیابی همه مجله های علمی انگلیسی زبان می پردازد و بر اساس معیارهایی که دارد تعدادی نشریه را به عنوان نشریه های معتبر معرفی می نماید . تعداد مجله هایی که هر سال معرفی می شوند، مفرق است. گاه نشریه در فهرست آی اس آی قرار می گیرد همین نشریه شاید سال آینده در فهرست مورد نظر جایی نداشته باشد. در حال حاضر حدود 20 هزار مجله در فهرست آی اس آی قرار دارد حدود 2 هزار مجله هر سال به این فهرست افزوده می شود.

موسسه اطلاعات علمی ( Institute for Scientific Information )
بانک اطلاعات ISI مرکزی جهت فهرست نمودن پوشش دادن کامل مهمترین مجلات علمی انتشار ه در جهان به منظور تبادل اطلاعات بین محققان مختلف است .
هر مجله علمی قبل از گزینش شدن فهرست شدن در ISI یکسری مراحل بررسی را پشت سر می گذارد. ازعبارت عوامل مورد ارزیابی رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله اهمیت نشرآن است .

ضروری به ذکر است که هیچ از این عوامل به تنهایی مورد ارزیابی و بررسی قرار نمی گیرد بلکه با تحلیل مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد. از عبارت موارد ی که در بررسی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده کلمات کلیدی بایستی به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع به زبان انگلیسی نوشته شوند. چنانچه چه اطلاعات علمی با اهمیت زیاد به همه زبانها به چاپ می رسد اما موارد ذکر شده بایستی به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری بررسی ISI قرار گیرد زیرا بررسی کنندگان مجلات علمی در ISI نمی توانند عناوین و منابع بکاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از عبارت عمده ترین موارد مورد توجه بررسی کنندگان است که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.

ارجاع به یا self citation چیست؟
چنانچه منابع ذکر شده در متن ٬ پژوهش نویسندگان خود متن باشد٬ این کار از ارزش مطلب می کاهد زیرا جنبه بین المللی بودن آن را ضعیف می نماید . درجه ارجاع به مجلات ISI کمتر از ۲۰٪ است.

ضریب تاثیر یا درجه اثر یا Impact factor چیست؟
این علت تمام ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports یا به اختصار JCR ٬ انتشار می شود. این ضریب٬ نه جهت متن یا نویسنده٬ بلکه برای مجله محاسبه می شود. محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. فرضا چنانچه در سال ۸۴ جمعا ۴۰ ارجاع به مجله صورت گرفته باشد در آن مجله در سال ۸۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۸۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد٬ ضریب ارجاع آن مجله٬ از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می آید که ۸/۰ است. یعنی به طور مبوسیله ٬ هر متن آن نشریه ۸/۰ بار مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است.

ISI بودن مجله را چگونه تعیین کنیم؟
برترین راه٬ مراجعه به سایت هایی مثل تامسون است. زیرا همچنان که گفته شد٬ تعداد مجلات زیاد است هم ISI محسوب شدن مجله احتمالا همیشگـی نباشد. هر نشریه با هر امتیاز علمی در کشور چاپ شود اگر ضریب تأثیرش صفر باشد، در این پایگاه قرار نمی گیرد. متأسفانه، در حال حاضر همه نشریات ایرانی ضریب تأثیر صفر بوده و جایی در این پایگاه ندارند.

  • دایی محمد
  • ۰
  • ۰دانلود آهنگ جدید

ترانه و شعر موسیقی دربند حامد پهلان

دربند تو گر باشم در دربندم دیوانه ی تو گشتمو هی میخندم
دیوانمو مجنونمو دل آشوبم من تا به ابد به عهد خود پابندم
دل دل دآدم کن از قفس آزآدم کن ..نه همسآدم کن پیوسته یآدم کن
دل دل دآدم کن از قفس آزآدم کن در جنت این حوا رو لیلای این آدم کن

تکست آهنگ دربند حامد پهلان

من مرد میدان هستم زخمی ز پیکان هستم
در جمع اصحاب هستم فرزند ایران هستم
من مرد میدان هستم رستم دستان
در جمع اصحاب هستم حامد پهلان هستم
دل دل دآدم کن از قفس آزادم کن ..نه همسآدم کن پیوسته یآدم کن
دل دل دآدم کن از قفس آزآدم کن در جنت این حوا رو لیلای این آدم کن
دل دل دآدم کن از قفس آزآدم کن ..نه همسآدم کن پیوسته یآدم کن
دل دل دآدم کن از قفس آزآدم کن در جنت این حوا رو لیلای این آدم کن
**

  • دایی محمد